U derbiju kola između HNK Višići i HNK Branitelj vodeća momčad prvenstva Druge lige Jug FBiH u nedjelju (15. svibanj) je izgubila na višićkim Čaerima rezultatom 2:1. Branitelj je u vodstvo došao sredinom prvog poluvremena, da bi u drugom preko Josipa-Ilije Kalfića Coffija i Đure Raguža HNK Višići preokrenuli rezultat i došli do pobjede. Također se zahvaljivamo našim navijačima “Malčerima” koji su nas neprekidno bodrili cijelu utakmicu! Donosimo vam i kratak sažetak utakmice.

Ovom pobjedom HNK Višići vratili su se na 3. mjesto (42 boda), dok je HNK Brotnjo porazom u Jablanici ostalo na četvrtoj poziciji sa 39 bodova.

Trener Nikica Knežević Pegi opredijelio se za izrazito napadačku igru, što se posebno očitovalo u drugom dijelu utakmice, ali gostujući vratar najzaslužniji je što Branitelj nije poražen većim rezultatom. Sastav HNK Višići: Dado Martinović, Josip-Ilija Kalfić Coffi, Dalibor Brkić (Mirko Bošković), Dejan Stojak, Jure Ivanković, Mladen Đondraš, Mirko Majstorović, Ivan Knežević, Đure Raguž, Osman Šoše (Goran Bule), Dejan Tolo.

U prvom poluvremenu sudac Pavlović imao je tri sporne situacije na štetu HNK Višići. Jedna od te tri bila je nakon što je Tolo glavom pokušao gurnuti loptu pored gostujućeg stopera. Međutim, ta se situacija na snimci ne vidi dobro, ali prema riječima Dejana Tole bilo je igranja rukom. Druge dvije sporne odluke bile su na Đuri Raguži. Prva je bila jedanaesterac, a zatim i prekršaj na 20-ak m kada je protivničkom stoperu sudac morao pokazati žuti karton. Hercegovina.info kao jedinu spornu situaciju u prvom poluvremenu navodi da je napadač gostiju Kajan igrao prsima, dok se na snimci vidi igranje rukom. Uostalom, utakmica je snimana s dvije kamere (jedna je od HNK Višići, druga je mostarska), tako da se sve može lijepo vidjeti.

Suđenje je bilo 50:50, svaki prekršaj je dosuđen, posebno gostima koji su se, dok su imali rezultat, ´valjali´ po terenu i odugovlačili na razne načine. Propustili su šansu za pobjedu, odnosno naš vratar u drugom poluvremenu obranio je ´zicer´, tako da se na suđenje i igru domaćina, koja je bila čvrsta i muška, nemaju razloga buniti, osim ako ne misle da je ova igra balet.

Nogometaši Višića u prvom poluvremenu stvorili su par prilika, ali je sve to obrana gostiju uspješno riješila. Prvo je Tolo imao solidnu priliku, ali je loše šutirao, kao i Šoše par minuta kasnije (preko gola). Dva puta je gostujuća momčad bila zbunjena na prekidima, ali naši nogometaši to nisu uspjeli iskoristiti. Najveća opasnost po Branitelj bio je slobodni udarac Ivana Kneževića sa 20-ak m, ali njegov odlični šut još ljepšom paradom brani vratar Pandža.

Nakon toga Branitelj iz ničega dolazi do vodstva. Prvo je uslijedila greška Jure Ivankovića na polovici Branitelja, a poslije loše postavljanje ´ofsajd´ zamke što je iskoristio Zovko (25. minuta) na asistenciju Bebanića.

Drugo poluvrijeme bilo je još otvorenije. Do izjednačenja se čekalo svega 10-ak minuta. Dejan Tolo odlično šutira iz ´mrtvog´ kuta, vratar Pandža jedva brani, a odbijenu loptu u gužvi protivničkog peterca u maniri pravog golgetera iskorištava Josip-Ilija Kalfić Coffi, koji je posprema iza leđa zbunjenog Pandže. Odlične prilike izmjenjivale su se na obje strane. Udarce Mirka Majstorovića, Josipa-Ilije Kalfića Coffija, Đure Raguža, Ivana Kneževića gostujući vratar uspijeva obraniti. Ali i naš vratar, Dado Martinović, također je bio inspiriran za braniti neobranjivo. Udarac usamljenog gostujućeg napadača glavom s linije peterca, te ´jedan na jedan´ završava u korist mladog Martinovića. Upravo je obranom ´jedan na jedan´ (pri rezultatu 1:1) Martinović preokrenuo utakmicu. Nakon toga iz slobodnog udarca pred kraj susreta (84. minuta) Đure Raguž postiže pobjednički pogodak. U zadnjim minutama gosti su imali odličnu priliku, ali je i ovaj put vratar Martinović bio na mjestu.