Alžir – Slovenija 0:1 (79′ Koren )

Srbija – Gana 0:1 (84′ Gyan – 11m)

Danas je odigrana i preostala utamkmica prvog kola skupine C, u kojoj su Slovenci s(p)retnim golom Korena desetak minuta prije kraja pobijedili Alžir. U prvom susretu skupine D Gana je u utakmici bez puno ljepote istovjetnim rezultatom pobijedila Srbiju.

Sinoćnji remi Engleske i SAD-a u prvoj utakmici prvog kola Skupine C otvorio je prostor Alžiru i Sloveniji, ali akteri utakmice u Polokwaneu gotovo su se 80 minuta vodili motom “Bolje vrabac u ruci nego golub na grani” i stvorili šansi da ih se može nabrojiti na prste jedne ruke. Ključni trenutak susreta dogodio se u 73. minuti, napadač Siene Ghezzal je nesmotreno zaradio drugi žuti karton, Alžirce ostavio na cjedilu, a šest minuta poslije Koren je kroz uši golmana Chaouchija pogodio za povijesnu prvu pobjedu Slovenaca na svjetskim prvenstvima.

Prognoze o tvrdoj, zatvorenoj i utakmici siromašnoj šansama su se obistinile, reprezentacije Slovenije i Alžira su gotovo 80 minuta izgledale zadovoljne bodom, ni Saadane ni Kek nisu bili spremni preuzeti rizik, spustiti gard i krenuti na tri boda koja su nakon sinoćnjeg remija SAD-a i Engleske (1:1) jamčila preuzimanje čelne pozicije u Skupini C.

Nakon prvog poluvremena bolji dojam su ostavili Alžirci, Belhadj je u 3. minuti iz slobodnog udarca pucao na gol Handanovića, ali golman Udinesea je izvukao loptu od ispod prečke, a u 36. se minuti Halliche nakon kornera Zianija iz drugog plana ubacio ispred bivšeg dinamovca Cesara i pucao tik pored stative. Jedinu suvislu akciju Slovenci su izveli u 43. minuti,Birsa je odlično pucao, ali Chaouchi je izbio u korner.

U drugom poluvremenu preslik igre iz prvog dijela, a ključnim se pokazala izmjena Djebbora za Ghezzala u 58. minuti. Napadač Siene je nakon samo desetak sekundi provedenih na travnjaku zbog povlačenja za dres zaradio prvi, a nakon 15 minuta zbog nepotrebnog igranja rukom i drugi žuti karton i Alžir ostavio s igračem manje u polju.

U 77. minuti vuvuzele su zamalo skupo koštale Slovence, Šuler nije vidio ni čuo povike Handanovića koji mu je poslao loptu iza leđa, Ziani se sjurio, ali je dao predug for i Handanović je stigao spasiti najgore.

Samo dvije minute poslije Koren baca Slovence u trans. Veznjak West Bromwich Albiona s vrha šesnaesterca upućuje šut prema Chaouchiju, lopta se odbija od poda, a 25-godišnjak strahovito kiksa i lopta mu prolazi doslovce kroz uši.

Dežela slavi prvu povijesnu pobjedu na svjetskim prvenstvima nakon što su u Južnoj Koreji i Japanu 2002. godine izgubili sva tri puta u skupini, 1:3 od Španjolske, 0:1 od Južnoafričke Republike i 1:3 od Paragvaja, Slovenija je prva europska reprezentacija koja je u Južnoafričkoj Republici osvojila sva tri boda nakon remija Francuza (1:1 protiv JAR-a) i Engleza te poraza Grka (0:2 protiv Južne Koreje), a preuzela je i čelnu poziciju u skupini ispred Engleza i Amerikanaca.

Skupina C:

1. Slovenija 3 (1), 2. Engleska 1 (1), 3. SAD 1 (1), 4. Alžir 0 (1)

Gana je na otvaranju skupine D u Pretoriji protiv Srbije ostvarila prvu afričku pobjedu na Svjetskom prvenstvu. U pobjedi 1:0 ključnim se pokazalo nepotrebno igranje rukom Zdravka Kuzmanovića, koji je praktički poklonio jedanaesterac Afrikancima koji su sada na pragu drugog kruga.

U čvrstoj i neatraktivnoj utakmici Ganci su se pokazali kao rastrčanija, borbenija i uigranija momčad. Prvi dio prošao je bez pravih prilika, gotovo negledljiv. Izabranici Milovana Rajevca u nastavku su krenuli puno borbenije, ali i konkretnije te su nagrađeni teško izborenom, minimalnom pobjedom.

Nakon petnaest minuta u kojim je Gana prepustila inicijativu Srbiji, poslije kornera Asamoah je uputio neugodan udarac po zemlji koji je išao u donji Stojkovićev kut, ali je Žigić presjekao loptu. Ganci su se nakon ohrabrujućeg starta odvažili na sve češće izlete na srbijansku polovicu, ali sve je završavalo poluprilikama. Prva srpska prijetnja došla je u 28. minuti iz slobodnog udarca, kad je Kolarov poslao loptu malo iznad okvira.

Ganci su preuzeli inicijativu u sredini i počeli ozbiljnije prijetiti, ali sve je napade odbijala čvrsta srbijanska obrana. Prvi udarac u okvir gola stigao je u 40. minuti, kad je nakon proboja Jovanovića Stankovićev šut malo namučio Kingsona, ali je ovaj ipak izbjegao sudbinu engleskog i alžirskog kolege.

Nemanja Vidić u 54. minuti umalo je postao tragičar kad mu se iza leđa prikrao Gyan, koji je loše reagirao glavom na dijagonalno ubacivanje Tagoea. Pet minuta kasnije Gyan je opet u akciji, ovaj put glavom s nekih pet metara pogađa vratnicu nakon ubačaja rukom.

Aleksandar Luković u 74. je zaradio svoj drugi žuti karton zbog potpuno nepotrebnog prekršaja na sredini terena. To kao da se nije ni osjetilo kad je pet minuta kasnije Krasić natjerao Kingsona na paradu, da bi tri minute kasnije zaprijetio i Ivanović.

U 83., zbog igranja rukom Kuzmanovića u šesnaestercu, sudac dodjeljuje čisti jedanaesterac. Gyan je konačno s bijele točke uspio ono što mu u nekoliko navrata nije pošlo za rukom i bacio navijače u trans. U 92. Gyan opet pogađa vratnicu, ali to mu ionako neće biti važno.

Gana je ovom pobjedom širom otvorila vrata drugog kruga. Slijedi joj dvoboj protiv Australije, gdje bi pobjedom i teoretski osigurala prolaz, dok Srbiju čeka puno neizvjesnija budućnost, a ako se ne priberu mogli bi doživjeti debakl kao na mnogim dosadašnjim velikim natjecanjima.

U okviru skupine D večeras u 20:30 se još sastaju Njemačka i Australija.

izvor: sportnet.hr