ImageZrinjski je uspio! Plemići su i u uzvratnom susretu prvog pretkola Europske lige, u izuzetno teškoj utakmici, pobijedili kazahstanski Tobol s 2:1 i osigurali plasman u drugu pretkolo gdje čeka slabašni predstanik San Marina, Tre Penne.

Junak  pobjede je mladi Mile Pehar koji je postigao pobjednički pogodak u 72. minuti. Uvjerili smo se večeras da brojna upozorenja iz mostarskog tabora, kako unatoč pobjedi u gostima ništa nije gotovo, nisu bila neutemeljena.

Image

Zrinjski: Melher, Šunjić, Džidić, Stjepanović, Selimović, Sušić, Ivanković, Žižović,  Dragičević, Zadro, Rizvanović.

Tobol: Petuhov, Turtenvald, Nurgaliev, Zhumaskaliev, Bakaev, Sabirov, Irismetov, Lotov, Kuentaev, Kuantaev, Yurin.

Image

Gosti su krenuli otvoreno od prve minute, što je međutim ostavilo prostora za domaćina. Iz prve polukontre mogao je Zrinjski do vodstva, Selimović je centrirao a Dragičević bio nedovoljno precizan.

U 12. minuti Zrinjski dolazi do vodstva! Žižović je ubacio iz kornera a Džidić glavom poentirao za 1:0! Gosti su mogli brzo uzvratiti, već u 15. minuti u kontri je bio Irismetov, Ivanković je dobro ispratio i blokirao.

Image

Image

Tobol je većinu akcija orijentirao na desnu stranu napada, gdje su dosta lako prolazili i dolazili do šansi. U 20. minuti  Žumaskalijev je bio u odlučnoj prilici, Melher je obranio. Najveću prigodu za goste nije uspio realizirati u 34. minuti Irismetov, pucao je s desne strane pored vratnice.

U zadnjoj minuti poluvremena dvije velike šanse. Najprije Melheru prijeti Bakaev, dok na drugoj strani nakon duplog pasa s Dragičevićem loptu u mrežu nije uspio smjestiti Selimović.

Izgledalo je da se Zrinjski posve oslobodio pritiska na početku drugog poluvremena, držali su ‘Plemići’ loptu u posjedu, jednom i ozbiljno zaprijetili preko Dragičevića, koji nije uspio pogoditi na dodavanje Zadre u 11. minuti nastavka. Samo minutu kasnije Žumaskalijev poravnava rezultat.

Image

Ispala je obrana Zrinjskog a najbolji pojedinac kazahstanske momčadi gotovo iz mrtvog kuta s desne strane uspjeva pronaći put do mreže za 1:1. Nakon postignutog gola gosti nastavljaju praviti pritisak pred Melherom. U 63. minuti pokušao je Sabirov, njegov udarac je izblokiran.

Vidjelo se u tim trenutcima da igračima Zrinjskog nedostaje snage, a Draganu Joviću riješenja na klupi za osvježenje momčadi. Ipak, trener Zrinjskog napravio je u 69. minuti jednu izmjenu i pogodio! Umjesto vrlo dobrog, ali posve iscrpljenog Sušića u igru je ušao Mile Pehar. 19-godišnji napadač našao se samo tri minute kasnije na pravom mjestu, sladao Petuhova i odveo Zrinjski u drugo, vjerojatno i treće pretkolo!

Image

Naime, nakon kotra napada s davdesetak metara je pucao Dragičević, Petuhov je kratko odbio loptu, natrčao je Pehar i prisebno zabio… Zavladala je opća euforija na tribinama,  nekoliko najvjernijih navijača sa sjevernog dijela zapadne tribine utrčalo je i u teren…

Poslije drugog gola Zrinjskog bilo je jasno da gosti više ne mogu ništa učiniti. Predali su se nogometaši Tobola a Zrinjski je mogao postići i treći pogodak da je spretniji u 90. minuti bio Zadro.

Bilo kako bilo, Zrinjski je ostvario cilj i izborio nastup u drugom pretkolu, brojne opcije za dvostrukog prvaka BiH tek se otvaraju!

Dragan Jović: Vidjeli ste da su naša uvjeravanja da se radi o sjajnom protivniku bila opravdana… Formacijom su nas uspjeli malo iznenaditi, no nakon dvadestak minuta smo se prilagodili i kontrolirali rezultat. U jednom trenutko smo se i svjesno povukli, možda je na trenutak i pobjeda došla u pitanje no čestitam igračima, na pristupu, borbenosti, njih 11-12 su zaista napravili malu senzaciju.

Zrinjski u drugom pretkolu, 15. srpnja, Pod Bijelim Brijegom dočekuje momčad Tre Penne. Uzvrat je tjedan dana kasnije u Serravalleu.

izvor: Bljesak.info