Park prirode Hutovo blato je smješteno 8 km jugoistočno od Čapljine i jedan je od bogatijih rezervata ptica močvarica u jugoistočnoj Europi. Močvara je interesantna i značajna sa ornitološkog, ihtiološkog, znanstvenog, ekološkog i turističkog stajališta. Svake zime dvjestotinjak vrsta ptica zimuje u močvarnim staništima parka. Vode Hutova blata obiluju slatkovodnim ribama, naročito jeguljom, šaranom i cinkvom, koje su cijenjene slatkovodne ribe.
Hutovo blato osim toga obiluje i raznim gospodarskim djelatnostima, koje su dopuštene u parkovima prirode, a jednu od njih na području Višića obavlja i AGROHERC d.o.o. Prekjučer (2. veljače) smo obilježili Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa, ali koliko zbilja ulažemo u zaštitu našeg Hutovog blata, naših voda i našeg dobra, već duže vrijeme pitaju se mještani Višića, Dračeva, Čeljeva i ostalih okolnih mjesta.
Pa nakon brojnih upita kada će se i naš portal pozabaviti problematikom koja opterećuje naše mještane i povezan je s plantažom vinove loze i jabuke, odnosno firmom AGROHERC d.o.o. Čapljina, odlučili smo formalno putem Udruge Ostajem poslati upit Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede te Službi za zdravstvenu ekologiju pri Zavodu za javno zdravstvo koje smo upoznali s ovim problemom. Iz poruka i komentara koje smo dobili, foto i video sadržaja, te osobnog iskustva naših mještana, evidentno je da radnici Agroherca nesavjesno i neodgovorno koriste određene pesticide, herbicide i fungicide, na načine koji nisu u skladu sa uputama za upotrebu, zakonom i propisima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Konkretan slučaj na koji nam je ukazao i materijale dostavio naš sumještanin, vezan je proizvod ENYGMA (ciprodinil + fludioksonil) koji se intenzivno koristi na plantažama u Višićima u cilju suzbijanja tzv. sive truleži. Sami proizvod je odobren i registriran te dozvoljen za upotrebu, međutim kod korištenja sredstava koja sadrže navedene fungicide potrebno je obratiti posebnu pozornost na onečišćenje podzemnih i površinskih voda. Kod korištenja Ciprodinila potrebno je obratiti pozornost na zaštitu ptica, sisavaca i vodenih organizama, a fludioksonila na mogućnost onečišćenja podzemnih voda i na zaštitu riba i vodenih beskralježnjaka. Međutim Agroherc ne samo da ne vodi brigu o barem minimalnim mjerama zaštite, nego izravno onečišćuju okoliš činjenicom da navedena sredstva koriste na dijelom močvarnom području i to u Parku prirode. Inače, za neupućene, plantaže Agroherca na području Višića cijelom površinom se nalaze u sklopu parka prirode Hutovo blato. Na slikama ispod ovog teksta može se vidjeti jedan dio onečišćenih kanala na “Višićkoj kaseti” koji se potom ulijevaju u rijeku Krupu. Krupa, koja kao rijeka koja teče u dva smjera, onečišćenje nosi i u Neretvu te u gornji tok, Deransko i Svitavsko jezero koji obiluju ribom, a ta ista riba je gotovo svakodnevno na meniju naših domova i restorana. Odlaganje i skladištenje za okoliš i zdravlje štetnih sredstava također nije u skladu s propisima i uputama za korištenje, te vrlo moguće može doći i do onečišćenja podzemne vode koju veliki dio stanovništva ovog područja koristi za piće.
Da ne bi baš u potpunosti unaprijed osudili i prejudicirali, u razumijevanju da gospodarski subjekti i pojedinci našeg područja moraju koristiti određene proizvode za zaštitu svojih poljoprivrednih dobara, pozvali smo prethodno navedene nadležne institucije i njihove službe da u što skorijem roku odrade potrebna ekotoksikološka ispitivanja, ispitaju ispravnost vode s područja Višića za piće, površinskih voda za kupanje i rekreaciju te utjecaj navedenih sredstava na biljni i životinjski ekosustav. Tek ukoliko se dokaže prekršaj od strane AGROHERC d.o.o. i onečišćenje životne sredine, vjerujemo da će isti biti primjerno sankcioniran.
Zdravlje ispred svega.
Udruga Ostajem