Kreću istrage i oduzimanje imovine? Tajkuni više neće moći mirno spavati

9Fjb1kwP_160476_novac_euro_02_foto_shutterstock_475_316_85_s_c1Hoće li tajkuni koji su u poslijeratnom razdoblju stekli enormno bogatstvo i imovinu nelegalnim radnjama konačno biti predmet sveobuhvatnih istraga tužiteljstava, pitanje je koje se postavilo nakon što su u Federaciji BiH konačno stvoreni uvjeti za oduzimanje svakog oblika kriminalno stečene imovine, kao i sprječavanje prikrivanja kroz prenošenje imovine na članove šire obitelji i rodbine.
Naravno, riječ je o famoznom Zakonu o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom koji je jučer stupio na snagu i koji će se početi primjenjivati nakon polugodišnjeg pripremnog razdoblja. U Vladi su uvjereni kako se radi o najvažnijem antikorupcijskom zakonskom propisu na kojem su radili skoro tri posljednje godine do njegovog usvajanja u svibnju ove godine te navodi kako su ovim rješenjem po prvi put stvorene pravne, institucionalne i organizacijske pretpostavke za sveobuhvatno oduzimanje svakog oblika imovine od onih koji su stekli imovinsku korist iz kaznenih djela.

Nema prebacivanja na rodbinu
– Ovim zakonom će se oduzimati svaki oblik kriminalno stečene imovine, bilo da se radi o pokretnoj ili nepokretnoj imovini, potraživanjima ili poslovnim udjelima, vrijednosnim papirima (dionicama), novcu, umjetninama, plemenitim metalima i dragom kamenju, kojima raspolaže ili su pod kontrolom počinitelja kaznenog djela ili s njom povezane osobe, pojasnili su iz Vladi, te ukazali na vrlo značajnu stavku koja omogućuje oduzimanje kriminalno stečene imovine, ne samo od onih koji su počinili kazneno djelo i stekli imovinsku korist, nego i tzv. povezanih osoba na koje je takva imovina prenesena. Naime, zakonodavci su bili svjesni kako takvo nešto do sada nije bilo moguće, a to obilato koristili brojni tajkuni i kriminalci pa su čak i “iz zatvorskih ćelija potpisivali ugovore o prijenosu imovine na svoju rodbinu i suučesnike”.

Financijska istraga
Ono što je posebno bitno u novom zakonskom rješenju je uvođenje instituta financijske istrage kojom će tužitelji u okviru postupka za oduzimanje nezakonito stečene imovine moći utvrditi opseg i strukturu zakonitih prihoda neke fizičke ili pravne osobe kako bi se utvrdilo stvarno podrijetlo imovine kojom ti subjekti raspolažu i omogućilo podnošenje zahtjeva sudu za privremeno ili trajno oduzimanje imovine, za koju se sumnja da je stečena kriminalom. Kako bi izbjegli eventualne kritike, iz Vlade su posebno naglasili kako je sud jedino tijelo nadležno za ograničavanje ustavnog prava građana na mirno uživanje imovine te da jedino sud može oduzeti imovinu bilo privremeno ili trajno. Svakako je bitno za naglasiti, smatraju iz Ministarstva pravosuđa, koje je i radilo na zakonu, kako je on jedan od važnih uvjeta na putu k članstvu u Europskoj uniji te da je nepostojanje adekvatnog rješenja u ovom području često bilo isticano kao nedostatak u izvješćima Europske komisije o napretku BiH i ispunjavanju EU standarda u oblasti vladavine prava.

Agencije za upravljanje oduzetom imovinom
U cilju stvaranja institucionalnih kapaciteta za primjenu ovog zakona u praksi, Vlada Federacije BiH je, na sjednici od 16. rujna, donijela odluku o pokretanju procedure za imenovanje ravnatelja Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom koja treba biti servis sudovima u Federaciji BiH u provođenju postupaka za privremeno i trajno oduzimanje imovine, čuvanje takve imovine, javnu prodaju oduzete imovine i druge poslove koji su zakonom stavljeni u nadležnost ovoj agenciji, pri čemu ova institucija nema bilo kakvu nadležnost nad provođenjem istraga koje su u isključivoj nadležnosti tužiteljstava.

pogled.ba/Dnevni list