U potpunosti prenosimo tekst sa hrvatskog sportskog portala/communityja Tribina.hr o GOŠK-u iz Gabele.
[divider]
Rijetko tko je čuo za jedan mali klub iz još manjeg mjesta – NK GOŠK iz Gabele. Naime, spomenuti klub nastupa u natjecanjima koje drži Federativni Nogometni Savez BiH, trenutno u prvoj ligi Federacije. Pretprošle sezone su uspjeli postaviti jedan rekord, kao najmanji europski prvoligaš (nastupali u Premijer ligi) dobili su priznanje od strane UEFA-e. Posebno je zanimljiva situacija kada stadion nekog kluba može primiti više gledatelja, nego što mjesto ima stanovnika. Svima nam je poznat primjer Hoffenheima, ali u njemačkom gradiću se žitelji broje u tisućama (a i u Njemačkoj je), dok je Gabela selo sa niti 1000 stanovnika, a i taj broj se iz godine u godinu smanjuje. Podavala, stadion na kojem igraju, prije par godina doživio je nadogradnju tribine, pa sada može primiti malo manje od 3000 gledatelja, redovito je popunjen za vrijeme odigravanja Memorijalnog turnira Andrije Ankovića.
Jedan od najjačih pripremnih turnira u regiji, svake godine privuče eminentne klubove, barem za domaće prilike, uključujući Hajduk i(li) Dinamo (nekoliko puta drugi hrvatski prvoligaši), Budućnost iz Podgorice, nekoć i Partizan, te mnogobrojne bosanskohercegovačke momčadi. Na odaziv uvelike utjecaja ima i lokacija gdje se ti klubovi pripremaju za proljetni dio sezone (Dinamo redovito u Međugorju), ali iako je to možda najveći, sigurno nije i jedini razlog. Ime Andrije Ankovića će vjerojatno najprije poznato zazvučati navijačima Hajduka u čijim je redovima igrao ovaj rođeni Gabeljanin. Usprkos igranju u inozemstvu (Kaiserslautern), najviše ga se pamti upravo zbog nastupa u Splitu. U dresu Bilih odigrao je 326 utakmica, pritom zabivši 250 golova, a u konkurenciji je na mnogim izborima za najbolje nogometaše Hajduka u povijesti. Nastupao je za reprezentaciju Jugoslavije, a na Olimpijskim Igrama u Rimu 1960.godine je sa njom osvojio zlatnu medalju. Nastupio je 8 puta za reprezentaciju, uključujući i nastup na Svjetskom prvenstvu u Čileu 1962. gdje su osvojili 4.mjesto. U listu strijelaca se upisao samo jedan put u tih 8 nastupa. Nakon karijere je nastavio sa radom u nogometu, posvetivši se trenerskom poslu, ali ga je prerana smrt u 42.godini života u tome prekinula.
Velik dio posla organizacije na sebe je preuzela Udruga navijača Hajduka Torcida Gabela, ili kako oni sami sebe vole nazivati klub simpatizera Hajduka iz Splita. Čast da postane prvi službeni član Torcide Gabela je dobio 12-godišnji Božo Mandurić, sin jednog od najvjernijih navijača Hajduka i jednog od pokretača ideje o osnivanju udruge navijača u svom selu. Nažalost, Željko nije imao tu prilvilegiju da dočeka oživljavanje svoje ideje, već nas je napustio par mjeseci prije, iznenadnom smrću. Spomen se odao i palim braniteljima iz Domovinskog rata, inače pripadnicima 4. Gardijske brigade, izradom spomen-ploče u njihovu čast. To su samo neki od pokazatelja kakvom obliku i načinu rada teže članovi udruge koja će u kolovozu ove godine slaviti svoj treći rođendan.
Utemeljitelji udruge su redom bivši ili trenutni članovi uprave NK GOŠKA, što uvelike pripomaže sve boljem odnosu dvaju klubova. Kao što je ranije spomenuto, plavo-bijelisu prošle sezone nastupali u najjačem rangu bosanskohercegovačkog nogometa. Time su uz Zrinjski i Široki Brijeg činili jedina 3 hrvatska kluba u Premijer ligi od ukupno 16 ekipa. U samu ligu su stigli nakon 2 neuspješne sezone pokušavanja, ali potpomognuti logističkom i igračkom potporom iz Širokog Brijega napokon su uspjeli. Kao ponajbolji pojedinac se istaknuo sadašnji nogometaš HNK Rijeke Damir Zlomislić, tada na posudbi iz Širokog koji je vodio ekipu do prvog mjesta u Prvoj ligi. Odmah uz njega je stajao dvojac Croatije Sesvete široj javnosti poznat iz afere Ofsajd – stoper Saša Mus i veznjak Miljenko Bošnjak. Prve sezone među velikim dečkima su ostanak izborili u zadnjem kolu, na gostovanju u Mostaru, ali sa one druge strane, kod ‘neprijateljskog’ Veleža. Kluba sa kojim imaju iznimno napetu povijest, pa se slobodno mogu nazvati i više nego rivalom. Iznenađujuća pobjeda nije zatekla samo domaće igrače, već i članove uprave te navijače koji su došli gledati GOŠK-ovo izbacivanje iz lige. Veliki novčani izdaci potrebni za sam ostanak u ligi su nakon dvije godine ipak postali preveliki za klub iz tako male sredine. Čak i te dvije godine bi bile previše bez pomoći hrvatskih klubova iz Premijer lige, ali i Dinama sa kojim je GOŠK u odličnom odnosu. Taj isti Dinamo već godinama je stalan član četvorke koja čini Memorijalni turnir, čiji je domaćin njihov redovit protivnik na otvaranju. Zadnjih godina, kako i pretpostavljate, broj Dinamovih titula se podudara sa brojem nastupa na pripremnom turniru, ali rezultat je u svemu tome manje bitan. Pokazatelj potpore iz glavnog hrvatskog grada se može vidjeti u donaciji starih stolica sa Maksimira nakon njegove nedavne renovacije, ali u velikoj novčanoj podršci.
Sadašnjost je nešto manje ‘glamurozna’ za GOŠK, koji se već nakon jesenjskog dijela pomirio sa ostankom u Prvoj ligi, bez ambicija za lov na mjesto koje donosi promociju u višu ligu, usprkos sasvim solidnom 5. mjestu na tablici. Nakon ponovnog oživljavanja nogometa u Gabeli, klupska politika sve više teži razvoju vlastitog pogona, a to pokazuju i rezultati koje kadeti, te posebno juniori pokazuju. Kadeti zauzimaju dobru 4. poziciju pretežno zbog veoma lošeg ulaska u sezonu, dok su juniori jesenski prvaci sa samo 2 izgubljena boda, tj. 14 pobjeda i samo jedan remi u 15 odigranih utakmica. Posebno se istaknuo kapetan i najbolji igrač Marko Ćorić, inače rođen u Gabeli, sa najboljim golgeterskim učinkom u cijeloj ligi sa 14 golova, iako igra na poziciji povučenog napadača, a ne najisturenijeg na terenu. U sklopu Hajdukova poziva na druženje upućenog Udruzi navijača Torcida Gabela, pozvane su bile i te dvije selekcije na dvoboj u Splitu. Kadeti Hajduka su slavili rezultatom 3-1, a juniori su miroljubivo odigrali neriješeno sa po jednim pogotkom sa obje strane.
Ove godine tradicionalni turnir u svom 24. izdanju će ugostiti Budućnost iz Podgorice, mostarski Zrinjski, te susjednu Čapljinu, uz domaćina GOŠK-a. Imena još nisu u potpunosti potvrđena, ali sa velikom dozom sigurnosti se može reći da su to 4 ekipe koje će sredinom veljače istrčati na teren Podavale. Prilikom otvaranja turnira će biti i predstavljanje spomen-ploče Andriji Ankoviću, u čiju se čast igra taj turnir, a njegovo ime nosi i nagrada koja će biti uručena najboljem igraču. No treba spomenuti još jednu svečanost, otvaranje muzeja u njegovoj rodnoj kući već početkom siječnja, točnije 11.1. Većina prostora u muzeju će biti vezana za život i sportski rad najboljeg nogometaša kojeg je selo iznjedrilo, ali ostatak će odati počast ostalim sportašima vezanim za Gabelu. Trenutni reprezentativac i član Evertona, Nikica Jelavić zasigurno je među njima, kao i Darijo Srna (koji je u mladosti trenirao na Podavali) te Mate Pehar, nogometaš RNK Splita, inače podrijetlom iz susjednog sela, Gabela Polja. Nije muzej osiguran samo za nogometaše, već će se tu naći rukometaši Mario Obad i Davorin Prskalo, košarkaš Ivica Obad, te mnogi drugi. Proslavljeni košarkaš će ujedno i službeno otvoriti muzej. Gabela je malo mjesto, ali sport je važan dio nje i oni se trude barem na neki način zahvaliti svojim najvećim promotorima.